ABD’li vekille AFRICOM Komutanı arasında ‘ABD’nin eğittiği darbeciler’ tartışması

ABD Temsilciler Meclisi Florida Vekili Cumhuriyetçi Matt Gaetz, “ABD’nin eğittiği askerlerin, Afrika’da darbelere öncülük etmesini” eleştirerek, ABD’nin Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı ile tartışmaya girdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, AFRICOM Komutanı Orgeneral Michael Langely, Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Michael Kurilla ve Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celeste Wallander ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesindeki oturumda, soruları yanıtladı.

Oturumda, Florida Temsilcisi Gaetz ile Langely arasında 5 Eylül 2021’deki Gine darbesinin lideri Albay Mamady Doumbouya’nın ABD tarafından eğitildiği konusunda tartışma çıktı.

‘EĞİTTİĞİMİZ ASKERLERDEN DARBEYE KATILANLAR OLDUKÇA AZ, BELKİ YÜZDE 1’

Gaetz, Langely’ye ABD’nin şimdiye dek Afrika ülkelerinden kaç askere eğitim verdiğini sorması üzerine Amerikalı komutan, bu sayının 50 bine yakın olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Floridalı Vekil, bunlardan kaçının darbelere karıştığı sorusuna Langely, “Oldukça az, belki yüzde 1” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Gaetz, “O zaman eğittiğimiz 500 asker, yani 50 binin yüzde biri, darbelere karışmış öyle mi?” sorusunu yöneltti ve Langely, elinde bu konuda net bir bilginin olmadığını ileri sürdü.

Gaetz, daha sonra ABD’nin Gine Büyükelçiliğinin önünde Gine darbesinin lideri cuntacı Albay Doumbouya’nın ABD askerleri ile çektirdiği fotoğrafı göstererek, Doumbouya’nın da ABD tarafından eğitildiğini ve Langely’e bunun kendisini kaygılandırıp kaygılandırmadığını sordu.

‘BURKİNA FASO’DAKİ DARBENİN LİDERİYLE AYNI DEĞERLERİ Mİ PAYLAŞIYORUZ?’

ABD’li generalin, Uluslararası Eğitim Programı kapsamında eğitilen askerlere müfredatta yer alan, “temel değerlerin ders verildiğini” söylemesi üzerine Gaetz, “Albay Doumbouya ile aynı değerleri mi paylaşıyoruz? Bırakın şimdi bunları. Burkina Faso’da darbenin lideri ve bizim eğittiğimiz kişi ile aynı temel değerleri mi paylaşıyoruz?” diyerek tepki gösterdi.

General Langely’nin “temel değer” vurgusunu yinelemesi üzerine bu sefer Florida Temsilcisi, “Müfredatımızda darbeye liderlik etmek var mı?” sorusunu yöneltti.

Langely, sivil yönetime ve siyasete saygı göstermek gibi temel değerleri eğitim verdikleri askerlere öğrettiklerini ve büyük bir çoğunluğunun buna uyduğunu iddia etti.

Gaetz ise, “Size eğittiklerimizden kaçının darbelerde rol aldığını sorduğumda ilk başta kaç kişiyi eğittiğimizi bile bilemediniz ve ‘yüzde 1’ yanıtını verdiniz. Elinizde bu yüzde 1’in de kaynağı yoktu. Çünkü elinizde takip ettiğiniz bir veri yok” dedi.

Florida Temsilcisi, Gine’de darbenin elebaşı albayın ABD tarafından eğitildiğinin kayıtlara geçilmesini isteyerek, “Aslında sorulması gereken soru şu; Afrika’da darbelere öncülük edenleri eğitmek için neden Amerikan halkının vergilerini kullanıyoruz?” ifadelerini kullandı.

General’in, “temel değerleri” ve eğitim müfredatını yeniden gündeme getirmesi üzerine Gaetz, “Temel değerlerimizin tutulmadığını anlamanız için kaç hükümetin daha bizim tarafımızdan eğitilen askerlerce devrilmesi gerekiyor?” diyerek karşılık verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir