Ahmet Güneştekin: Eserlerime 8 yılda 3 kez saldırı yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde geçen yıl açılan Ahmet Güneştekin’in ‘Gavur Mahallesi’ sergisinin açık hava bölümündeki eserler, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırıya uğradı. Güneştekin, saldırıya uğrayan sergisiyle ilgili açıklama yaptı.

‘İZLENEN BASKICI POLİTİKALARLA YAKINDAN İLGİLİ’

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, ‘Gavur Mahallesi’ sergisi dahil olmak üzere, son 8 yılda eserlerine üçüncü kez saldırı yapıldığını belirten Güneştekin, şu ifadeleri kullandı:

“Sanata yapılan ifade özgürlüğüne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yakın dönemde özellikle güncel sanat alanında gittikçe artan kısıtlamalarla, sanatsal ifadelere ve onların yayılmasına ilişkin olarak izlenen baskıcı politikalarla yakından ilgilidir.

2016’da Bienal’e eş zamanlı olarak Venedik’te yedi ay boyunca sergilenen Kostantiniyye eserim, İstanbul’da sergilenir sergilenmez valiliğin inisiyatifiyle önce muşambayla örtülüp, daha sonra kaldırılmış ve bunun tehditler üzerine alınan bir karar olduğu söylenmişti.

Üzerine 2021’de Diyarbakır’da açılan Hafıza Odası sergime saldırı gerçekleştirildi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle serginin erken kapatılma kararı verilmişti. Hafıza Odası Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir ilgiyle karşılanmış ve o güne kadar en çok ziyaret edilen sergilerinden biri.

Sanata yapılan bu saldırıların ardından başta sanat camiası olmak üzere sessizliğin ve kınamanın olmamasının da sanat tarihinin hafızasına kaydedileceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir