Erdoğan adayları açıkladı… Odatv’den yüzde yüz isabet

Cumhurbaşkanı Erdoğan 17’si büyükşehir olmak üzere 48 adayı açıkladı:

Adana – Fatih Mehmet Kocaispir

Adıyaman – Ziya Polat

Afyonkarahisar – Hüseyin Ceylan Uluçay

Ağrı – Mehmet Salih Aydın

Aksaray – Evren Dinçer

Amasya – Mehmet Uyanık

Antalya – Hakan Tütüncü

Ardahan – Yunus Baydar

Batman – Adil Sebati Ceylan

Bayburt – Mete Memiş

Bilecik – Mustafa Yaman

Bolu – Muhammed Emin Demirkol

Burdur – Mehmet Şimşek

Çorum – Halil İbrahim Aşgın

Diyarbakır – Mehmet Halis Bilden

Gaziantep – Fatma Şahin

Gümüşhane – Ercan Çimen

Hakkâri – İsmet Ölmez

Hatay – Mehmet Öntürk

Iğdır – Ülkü Öcal

Kahramanmaraş – Fırat Görgel

Karabük – Özkan Çetinkaya

Karaman – Mevlüt Akgün

Kayseri – Memduh Büyükkılıç

Kırıkkale – Mehmet Saygılı

Kırşehir – Osman Arslan

Kilis – Reşit Polat

Konya – Uğur İbrahim Altay

Kütahya – Kamil Saraçoğlu

Malatya – Sami Er

Mardin – Abdullah Erin

Muş – Feyat Asya

Nevşehir – Mehmet Savran

Niğde – Emrah Özdemir

Sakarya – Yusuf Alemdar

Siirt – Ekrem Olğaç

Sivas – Hilmi Bilgin

Şanlıurfa – Zeynel Abidin Beyazgül

Şırnak – Mehmet Yarka

Tekirdağ – Cüneyt Yüksel

Trabzon – Ahmet Metin Genç

Tunceli – Erkan Eroğlu

Uşak – Mehmet Çakın

Van – Abdulahat Arvas

Yozgat – Celal Köse

Zonguldak – Ömer Selim Alan

İzmir: Hamza Dağ

Ankara: Turgut Altınok

AKP’nin yerel seçimler için illerde kimleri aday göstereceğine dair isimler kesinleşti. Odatv’nin ulaştığı listeye göre, 7 Ocak’taki aday tanıtım toplantısında açıklanmayan 48 ilde adaylar belli olurken, en merak edilen illerden olan Ankara’da Turgut Altınok, İzmir’de ise Hamza Dağ aday gösterildi. Şanlıurfa’da Zeynel Abidin Beyazgül yeniden aday gösterilirken CHP’nin kalelerinden biri olan Tekirdağ’da ise; Tekirdağ Kiraz Festivali’nde Melek Mosso’ya konser verdirttiği için hükümete yakın isimler tarafından eleştiri oklarının hedefine koyulan Cüneyt Yüksel aday oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise Antalya Büyükşehir Başkanlığı’na aday gösterildi. Trabzon’un merkez ilçesi Ortahisar Belediyesine de önceki dönem AKP Milletvekili olan Salih Cora aday gösterildi. Ayrıca merakla beklenen bir diğer il olan Adana’da, Büyükşehir Belediye Başkan adayı da Fatih Kocaispirli oldu. Diyarbakır’da ise Mehmet Halis Bilden’in aday olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Ocak Pazar günü İstanbul’da yapılan aday tanıtım toplantısında AKP’nin 11’i büyükşehir 26 ilin belediye başkanı adaylarını açıklamıştı. Ancak Kuzey Irak’taki şehit haberlerinin ardından ikinci tanıtım toplantısını ertelemişti. Odatv o listeye ulaştı. Listede Ankara, İzmir, Antalya, Çorum, Afyon, Diyarbakır, Uşak, Bolu ve diğer iller bulunuyor.

İşte o liste:

1. Adana – Fatih Mehmet Kocaispir
2. Ankara – Turgut Altınok
3. Antalya – Hakan Tütüncü
4. Diyarbakır – Mehmet Halis Bilden
5. Gaziantep – Fatma Şahin
6. Hatay – Mehmet Öntürk
7. İzmir – Hamza Dağ
8. Kahramanmaraş – Fırat Görgel
9. Kayseri – Memduh Büyükkılıç
10. Konya – Uğur İbrahim Altay
11. Malatya – Sami Er
12. Mardin – Abdullah Erin
13. Sakarya – Yusuf Alemdar
14. Şanlıurfa – Zeynel Abidin Beyazgül
15. Tekirdağ – Cüneyt Yüksel
16. Trabzon – Ahmet Metin Genç
17. Van – Abdulahat Arvas
18. Adıyaman – Ziya Polat
19. Afyonkarahisar – Hüseyin Ceylan Uluçay
20. Ağrı – Mehmet Salih Aydın
21. Aksaray – Evren Dinçer
22. Amasya – Mehmet Uyanık
23. Ardahan – Yunus Baydar
24. Batman – Adil Sebati Ceylan
25. Bayburt – Mete Memiş
26. Bilecik – Mustafa Yaman
27. Bolu – Muhammed Emin Demirkol
28. Burdur – Mehmet şimşek
29. Çorum – Halil İbrahim Aşgın
30. Gümüşhane – Ercan Çimen
31. Hakkâri – İsmet Ölmez
32. Iğdır – Ülkü Öcal
33. Karabük – Özkan Çetinkaya
34. Karaman – Mevlüt Akgün
35. Kırıkkale – Mehmet Saygılı
36. Kırşehir – Osman Arslan
37. Kilis – Reşit Polat
38. Kütahya – Kamil Saraçoğlu
39. Muş – Feyat Asya
40. Nevşehir – Mehmet Savran
41. Niğde – Emrah Özdemir
42. Siirt – Ekrem Olğaç
43. Sivas – Hilmi Bilgin
44. Şırnak – Mehmet Yarka
45. Tunceli – Erkan Eroğlu
46. Uşak – Mehmet Çakın
47. Yozgat – Celal Köse
48. Zonguldak – Ömer Selim Alan

TURGUT ALTINOK KİMDİR

Yükseköğrenimini uluslararası hukuk alanında yapan Turgut Altınok, Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalardan dolayı Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi tarafından “Fahri Doktora” unvanına lâyık görüldü. Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi’nde ders verme yetkisiyle “Profesör” oldu. 1994 yerel seçimlerinde MHP’den, 1999 yerel seçimlerinde ise Fazilet Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi.

Altınok, kuruluş aşamasında içerisinde bulunduğu AK Parti’den 2004 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilirken, 31 Mart 2019’da yapılan son yerel seçimlerde yeniden Keçiören Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Turgut Altınok, evli olup iki kız, iki erkek çocuk babası.

HAMZA DAĞ KİMDİR

Balıkesir Sındırgı ilçe nüfusuna kayıtlı olan Hamza Dağ, 1 Mart 1980 tarihinde Manisa’nın Demirci ilçesinde doğdu. 1996 yılında Simav İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2000 yılında tamamladı.

AKP İzmir İl Gençlik Kolları’nda sırasıyla, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, ardından 3 Şubat 2008 tarihinde 3. Olağan Kongresi’nde, İl Gençlik Kolları Başkanı seçilmiştir. 2011 seçimleri ile birlikte 24. Dönem İzmir Milletvekilliğine Seçilen Dağ, sırasıyla 25. 26. ve 27. dönemlerde tekrardan İzmir Milletvekili seçilerek TBMM’de görev almıştır. Bu dönemlerde İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

2014 yılından itibaren AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Hamza Dağ, 2014-2017 yılları arasında Seçim İşleri Birimi’nde Başkan Yardımcılığı görevini de yapmıştır. 2017-2021 tarihleri arasında AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

24 Mart 2021’de yapılan 7. Olağan kongrede tekrar MKYK üyesi seçilen Hamza Dağ bu tarihten itibaren Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Hamza Dağ, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL KİMDİR

1957 yılında Şanlıurfa’da doğan Zeynel Abidin Beyazgül, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukat olarak görev yaptıktan sonra, 1996 yılında noterlik mesleğine başladı. Viranşehir 1., Adıyaman 3., Adıyaman 1., Malatya 2. ve Şanlıurfa 5. Noterliği görevlerini yürüttü.

2011-2012 yılları arasında Malatya Noter Odası Başkanlığı, 2012-2014 yılları arasında ise Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu. 2015 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılan Şanlıurfa Kongresinde Yusuf Eğilmez’in yerine Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa İl Başkanı oldu.

2018 yılında yapılan genel seçimlerde aday olabilmek için Şanlıurfa İl Başkanlığından istifa etti. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Cumhur İttifakı adayı olarak 516 bin 202 oy alarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

HAKAN TÜTÜNCÜ KİMDİR

Halen Kepez Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Hakan Tütüncü, 15 Haziran 1979 tarihinde dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Antalya’da tamamlayan Tütüncü, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Tütüncü, Antalya Barosu’na kayıtlı serbest avukatlardandır. 2001’de Ak Parti’nin kuruluş sürecinde görev alan Hakan Tütüncü, Antalya İl Gençlik Kolları Kurucu İl Başkanı olarak atandı. 2003’de Antalya İl Yönetim Kurulu Üyesi, 2004’de Antalya İl Sekreteri olarak ana kademede görev alan Hakan Tütüncü, 2005 ile 2009 yılları arasında iki dönem AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü.

FATİH KOCAİSPİR KİMDİR

Fatih Mehmet Kocaispir, 1975 yılında Kadirli’de doğdu. Kadirli İmam-Hatip Lisesi’nden 1993, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim ve Organizasyon dalında yüksek lisans yapan Kocaispir, avukatlık stajını tamamladıktan sonra 2000 yılından bu yana Adana Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Fatih Mehmet Kocaispir, Yumurtalık’ta geliştirilen, enerji sektöründeki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan Doğu Akdeniz Petrol Rafinerisi Projesinde koordinatör olarak görev üstlendi. Ceyhan–Yumurtalık Bölgesinde enerji-stratejik yatırımların geliştirilmesinde; sorunlar, çözüm önerileri ve yönetim modelleri ve ayrıca; Bürokrasi Kavramı, Küreselleşme ve Bürokrasi, Türk Bürokrasisinin Özgün Yapısı ile ilgili çalışmaları vardır.

Fatih Mehmet Kocaispir, AKP Genel Merkezi Gençlik Kolları Kurucu MKYK üyeliği ve Adana Gençlik Kolları kurucu İl Başkanlığı, 2004 yerel seçimlerinde Seyhan/Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak seçilen Kocaispir, aynı dönemde Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Üyeliği görevinde bulundu.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir