İki Kattan Fazla Arttı: Vatandaş Karttan Ödemeye Devam Etti

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerinde eylül ayındaki yıllık artış dikkat çekti. Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartları içeren veriye göre 2023 Eylül’de harcamalar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 122 arttı. Bu artışta dijital ödemelerin yaygınlaşması etken olurken, en büyük 200 TL’lik banknotun da bazı ödemelerde yetersiz kalması, para taşıma alışkanlıkları ve vadelendirme olanakları etkili oldu.

BKM, eylül ayına ilişkin verilerde hem banknotların yetmediği ödeme sistemlerinin, hem eve ve okula dönüş döneminin etkisi hem de fiyatlardaki yükselişin kısaca enflasyonun etkisi açıkça görüldü.

Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de 112,7 milyon kredi kartı, 184,4 milyon banka kartı ve 84,5 milyon ön ödemeli kart bulunuyor. Geçen yılın eylül ayına göre kredi kartı yüzde 18, banka kartı yüzde 12, ön ödemeli kart da yüzde 28 oranında arttı.

Tüm kartlarla yapılan ödemeler toplamda yüzde 122 oranında artarken, 807,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Kartlı ödemelerin yüzde 81,44’ü kredi kartlarıyla yapılırken, yüzde 16,8’i banka kartları, geri kalan yüzde 1,74’ü de ön ödemeli kartlarla yapıldı.

Kredi kartıyla yapılan ödemeler geçen yıla göre yüzde 128 artarken, banka kartları yüzde 97, ön ödemeli kartlar da yüzde 120 oranında artış gösterdi.

Kartlarla yapılan ödemeler geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 artarken, vatandaş ağırlıklı kredi kartı kullanmaya devam etti.

Mağazalarda yapılan ödemelerin yüzde 75’i ise temassız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir